Translate

čtvrtek 2. června 2016

Proč utéci na lodˇ a jak to udělat.


Požadám vás o recenzi a poprosím o službičku. Napište mi do zpráv, pod článek, na Facebook, jakkoliv. Zajíma mě jak se vám libil, co by jste očekávali v knize, co vás zajímá a co přebývá. Knihu chci psát pro vás, ne pro sebe a doufám nebude poslední. Chystáme i zážitky z cesty kolem světa a jiné. Hlavně chceme delat knihy na objednávku a musí bavit. Děkuje vám Ballydonna tým.


 Jak utéci z civilizace a co vás čeka.
Duvodu proc ucini clovek takove rozhodnuti není mnoho. Vetsinou je to volani dalek, laska k jachtingu cestovani, splneni si detskych snu, utek od problemu, vyreseni bytoveho problemu a v neposledni rade i utek ze systemu, vetsinou to bude kombinace těchto duvodu.
Volani dalek a cestovani, pripadne splneni si detskych snu jsou jasne. Drtiva vetsina chlapcu a nemale mnozstvi divek snilo o dalkach, pobrezich porostlych palmami, belostnych plazich, pradavnych pamatkach zaslych civilizaci, opustenych ostrovech, ale i slavnych resortnich mistech plnych hotelu a pristupnych pouze bohate klientele – cena lodi se blizi opravdu luxusni dovolene v raji milionaru tak na 14 dni a vy tam klidne muzete kotvit a vetsinou za symbolicky poplatek, nebo uplne zadarmo. Laska k jachtingu, mluvime o jachtingu namornim a oceanskem, je sverazna a vetsinou navazana na zkusenosti z minula. I když v dnesni době, při propagaci uspechu ceskych jachtaru a jejich znamosti ve svete je vliv taky nezanedbatelny. Je skoda, ze uspechy Konkolskeho, Englishe byly vymazany komunisty z pameti lidi a mnoho jich je ani nezna, nebo velmi mlhave. Nebyl priklad, nebyla velka zakladna mladych jachtaru, kteří by chteli zvitezit v nektere ze svetoznamych regat. Zakladna byla, ale vicemene pro okruhy znamych a nadsencu, tatinku a pouze prominenti měli sanci na nejake vyjezdy. Tady si dovolim protlacit jmeno nestora ceskeho jachtingu a muj velky vzor, Oldu Karaska, který si dokazal i v te mizerii postavit lod, protlacit si svoje a dokonce i tu lod dopravit na more. Takovych bylo samozrejme vice, ale porad malo a moc prostoru v mediich nemeli, pokud vubec. Dnes se nestacim divit kolik lodi ma české posadky a dokonce i rada z nich pluje pod ceskou vlajkou.
Pokud utikate od problemu, nebo jen resite bytovy problem, vezte ze lod je uzasny napad. Problemy s lodi vam prehlusi ony problemy, které mate a ze jich bude dost. A bydleni je na lodi levnejsi, mnohem levnejsi. Dobra zprava je, ze pokud koupite levne lod a bydlite v ni na brehu – ci lod je schopna byt ve vode a netece do ni, muzete další investice dokladat postupne. Zalezi na stupni rozkladu lode a vasi schopnosti tolerance bordelu kolem vas. Neprehanim, obcas spite v pilinach, sklolaminatu, pachem barev a laku, mezi fosnami, preklizkou a dalsim materialem. Ale rikam, zalezi co koupite a na co mate. Nekdy staci minimalni upravy a prubezna udrzba a v tom pripade gratuluji.
Ted mate lod a pripravujete se na cesty snu, pripadne bydleni snu. Jestli si myslite, ze bude zalezet jenom na Vás a pujde to hladce, mýlite se. Drtivá větsina z nás ma nějake rodiče, partnery, děti, přátele, sourozence a vubec bližší rodinu. Budete se divit kolik lidí Vám váš nápad nepochvalí a kolik výtek si vyslechnete. Budete kolotočáři, dobrodruzi, asocialové, magoři a podobná odsouzení hodná havěť. Utopíte se, ztratíte se, vyhodíte plno peněz a neposlední řadě vás někde urcitě sežerou piráti. Na tohle musíte být připraveni, človek se tvor stádni a stádo se velice nerado vzdava sebou vypiplaného člena tlupy. Přeji hodně stesti a silných nervu, tady se ukaže jak moc jste posedlí a umanutí touto myšlenkou. Výčitek bude plno a i od lidí, kteří vám přeji a vyslechnete si hodně námitek. Doporučuji si námitky vyslechnout, popřemýšlet, protože mnohdy to budou technicke věci, které budete řešit na pochodu.
Určitě hodně námitek uslyšíte na téma duchod, nemocí a příjmu. Nejsou vubec od věci. Jestliže máte dojem, ze vás stát a systém, ve kterém žijete a který svojí prací a daněmi živite, lehce pustí ze spáru, rychle se proberte ze sneni. Uvědomte si, pracujete celý život a potom dostanete nějakou tu almužnu na přežití. V připade nemoci systém svůj majetek léči a dokonce mu poskytuje vzdělani. To vykupujete svým vykonem a teď ho chcete opustit? A má pravdu, vše je nastavené tak, jak je, bez výjimek. Musíte udělat hodně klicek, hledat odpovědi a vyplnit hromadu papíru. Zdravotní pojišteni na cesty, socialní si prerusit, připadně toto získat prací v zahraničí. Lodě pod českou vlajkou navíc platí nehorazne poplatky za užívaní vlajky, chtěji po vás kapitanské zkousky a podobne šílenosti, které ani nepotřebujete. Poučený človek ví, že loďmuže být registrovaná v podstate kdekoli. V UK to stojí symbolický polatek na 10 let, na VHF radio nepotřebujete zkousky, tam vyplníte jen online registraci na volací znak, loď nemusí mít určitou kategorii A-B-C (samozřejmě předpokládam, že se nepustíte na lodi s plochým dnem na oceán, atd), kapitanské zkoušky potřebujete pouze na komerčni použiti lodi a podobně. To probereme v jiných kapitolách podrobněji. Pojišteni lodi pro škody vámi zpusobené je levné a ne všude je vyžadováno, doporučuji si ho zřídit. Funguje stejne, jako povinná pojistka na auto, ale plné pojištení je mnohdy dražší než loď, u starších lodí je to nesmysl. O vybavení lodi na nouzové situace se určitě dočtete a i já ho později rozvedu na jiném místě a podrobně.

Je toho na vás hodně? Ano je. Mužu vás jen uklidnit tím, že jakmile překročíte hranice EU, pravidla budou o hodně volnejsí. Tam je zajíma pas, vlastnické dokumenty a registrace lodi, někdy pojistka a to většinou v případě použití maríny, víza, většinou i odbavovací dokumenty z poslední země a samozrejme peníze na poplatek ke vstupu – opusteni země. Nějake vybavenií je váš problem a jestli se tam doplácate na kajaku, bude jim to jedno. Preměri jak je dlouhý, vypočitaji vám podle toho poplatek, pokrči rameny a dají vám razítko do pasu. Asi budete mít problém vyvěsit karantení a jejich vlajku, ale to už ponechám na vašich schopnostech improvizace. V EU budete permanentne buzerováni a vyzýváni k předložení více dokladu a napravení nedostatku ve vybavení loďi. Opět záleží na vás. Kapitánský kurz - základní, není zas tak šílená položka v rozpočtu, rádio licence je otázkou jednoho dne a to ostatní zase jen otázkou peněz.
A teď, proč to vlastně všechno podstupovat? O duvodech jsem už psal, jde spíše o to, co tím získáte. Přehled o světě, lidech, podmínkách a životě vubec. Naučíte se zvládat krizové situace, získáte neuvěřitelne široký zaběr v manuální zručnosti, získáte schopnosti vést malý kolektiv, zvládat psychický nápor, pochopíte jak funguje systém ve kterém žijete a v neposlední řadě, budete mít pocit ze jste konecné svobody a volnosti. Onen přehled o životě ve světě vas muže změnit natrvalo. To, co jste četli v novinách a knižkách, jsou většinou subjektivní pocity někoho jiného, ovlivněné autocenzurou autora, povrchností nebo omezenými možnostmi vyjádření faktu. Zkušenosti mužete využít po svém návratu, pokud nějaky nastane... Jazyky, vedení kolektivu, psychologie člověka a vaši manuální zručnost využijete všude. Oprava záchodu bude hračka a otázka jednoho kusu drátu a základního nářadí. Jen si představte ty obdivné pohledy vaši manželky na vaši maličkost, pokrytou nevalně vonícími zbytky - nebudu zacházet do podrobností a hrdě prědvádějící volně odtékající čistou vodu do odpadního otvoru, místo na podlahu. Zkrátka zurocení vašich nabytých možnosti je neomezené............. Otázka je, jestli budete mit duvod se vracet do systému a společnosti. Já ho ztratil, mám svobodu, mám svůj dům plovoucí po mořích a oceánech, nemám výdobytky sociální společnosti a přesto ziju....
Možnosti jsou neomezené, život je kratký a svět je tak veliký...... a krásný. Stojí za to, zkusit poznat co největsí kus. A tak přikládám svůj malinký kousíček v podobě mých zkušeností. Co udělate vy? 
S Uctou Pája ''Salty'' Martínek, z paluby lodi Ballydonna a s laskavou pomocí , trpělivostí a podporou milované manželky a zároveň prvního dustojníka, Pavlíny ''Saltycat'' Martínek
www.Wind24.net

Žádné komentáře:

Okomentovat