Translate

neděle 14. února 2016

Výročí smrti Jamese Cooka. 14. 02. 1779

Výročí smrti Jamese Cooka. 14. 02. 1779

Dnes - 14. února - je výročí smrti velkého námořníka a průzkumníka, kapitána Jamese Cooka, který byl zabit na Havaji v roce 1779.
undefined
James Cook se narodil 28. října 1728 v Martone blízko města York ve velmi skromných podmínkách. Byl jedním z pěti dětí Jamese Cooka, skotského zemědělského dělníka a jeho manželky Grace z Martone. Už jako třináctilety začal se svým otcem pracovat na farmě.

V roce 1745, kdy měl 16 let, odešel do rybářské vesnice Staithes kde byl učněm v obchodě. Rok a půl po příchodu do Staithes se seznámil s bratry Walkery, vlastníky obchodní společnosti a stal se plavčíkem na jejich uhelné lodi. V této doby se samovzdelával ve všech námořních odbornostech.

Když skončila jeho tříletá učňovská doba, Cook začal pracovat na obchodních lodích v Baltském moři a v roce 1755 nastoupil jako kormidelník válečného loďstva. V roce 1759 se zúčastnil plavby do Severní Ameriky v rámci války s Francií. Vynikajícím způsobem tehdy zmapoval ústí Řeky svatého Vavřince, proto od roku 1763 pokračoval mapováním Newfoundlandu.

Dne 21. prosince 1762 si Cook vzal Elizabeta Batts a usadil se ve východní části Londýna.Měl šest dětí.
3.výpravy Jamese Cooka:
1- 1768-1771
2- 1772-1775
3- 1776-1779

První Výprava.

V roce 1766 si ho najala Zeměpisná společnost, aby pozoroval přechod Venuše před Sluncem (toto mělo později přispět k určení vzdáleností jednotlivých planet od Slunce). Tento jev měl nastat 3. června 1769 a bylo ho možné pozorovat pouze z jižní polokoule. Cookovym úkolem bylo pozorovat tento jev z ostrova Tahiti v Tichém oceánu a pokusit se najít "Jižní kontinent", který se podle tehdejších zeměpisců měl nacházet někde na jižní polokouli. K tomuto účelu admiralita poskytla Cookovi Endeavour. Spolu s Cookem a posádkou se na jeho palubě plavili i geograf Joseph Banks a astronom Charles Green.

Dne 26. srpna 1768 vyplula Endeavour z Plymouthu, obeplula Mys Horn a 13. dubna 1769 připlula na Tahiti. Poté, co Cook 3. června pozoroval přechod Venuše přes Slunce, 13. července Endeavour vyplula z Tahiti. Cook začal hledat Jižní kontinent.
Dne 6. října 1769 Cook jako druhý Evropan (po Abelovi Tasmanovi, 1642) připlul k Novému Zélandu, velmi přesně ho zmapoval, objevil průliv mezi jeho ostrovy (dnes Cookův průliv) a vyvrátil tak hypotézu o existenci pevniny v těchto místech. Prozkoumal východní pobřeží Austrálie, objevil několik nových ostrovů a také pro Evropany důležitou korálovy utes.


Druhá Výprava.

V hledání "velkého jižního kontinentu" pokračoval i na výpravě v letech 1772 - 1775. Jako první překročil jižní polární kruh a dostal se na dohled pobřeží Antarktidy. Ale na takovou cestu mu chyběly zásoby a proto se otočil na sever k Tahiti. Po cestě objevil Sandwich souostroví a prozkoumal Novou Kaledonii. Po návratu se stal Cook členem Královské společnosti


Třetí Výprava.

Na poslední výpravu vyrazil jako na předchozí na lodi Resolution. Doprovázela ji Discovery, které velel kapitán Charles Clerk. Tentokrát se staly Cookovy cílem severní vody Tichého oceánu. Chtěl najít severní spojení Tichomoří s Atlantikem ze západního směru. Lodě se plavily kolem Afriky přes Tasmánii, Nový Zéland a Tahiti. V lednu 1878 objevili Havajské ostrovy, které Cook pojmenoval Sandwichovy, podle přítele, hraběte ze Sandwich. Cook zavedl nové praktiky v péči o zdraví mužstva. Námořníci museli denně jíst cibuli, kysané zelí a čerstvé ovoce. Vyhnuli se tak kurdějím z nedostatku vitaminu C.
K Havajskym ostrovum dorazili v době, kdy domorodci oslavovali svátek polynéského boha světla, míru a hojnosti Lona. Cooka považovali za jeho vtělení, Brity přivítali s velkou úctou. Po dvou týdnech výměnných obchodů a družnem soužití vypluli lodě na sever. Pokračovali dál k Aljašce až do Beringova průlivu. Koncem srpna Cook usoudil, že zamrzlé vody se mu zdolat nepodaří a vrátil se na jih. Muže nutil jíst těžko stravitelné maso mrožů. V lednu 1779 Cookovy lodě znovu zakotvily u Havajských ostrovu. Opustili je 4. února právě v době, kdy končila oslava svátku.

Domorodce utvrdili, že jsou božského původu. Za několik dní bouře poškodila přední stěžeň Cookovy lodě. Vrátili se na Havajské ostrovy, kde chtěli Resolution opravit. Tentokrát příchod bílých mužů domorodce zklamal. Dorazili během svátku boha války Ku a narušili posvátné rituály. Napětí vyhrotila krádež záchranných člunů. Cook postupoval tak, jak uvykl v podobných situacích na Tahiti. Zajal náčelníka domorodců jako rukojmí, za kterého chtěl čluny vyměnit. Při jeho převozu k lodím 14. února 1779 obklíčili Cooka a jeho mužů Havajci. Jeden z nich ho bodl do zad.Dobili  ho kopími a holemi. Bezvládné tělo odvlekli s sebou. Britové vyjednali alespoň návrat jeho částí pro symbolický pohřeb v moři.

Žádné komentáře:

Okomentovat